Toimetame 2014. aasta algusest mõttega, et Karuskosel säiliks pelgupaigalik ürgsus, kuid ajalooline talu ei laguneks. Meile tundub, et Karuskose on Soomaa rahvuspargi avastamise baaslaager ning meie ühise kire - matkamise ja aerutamise - süda Eestis. 

 
Mariell Jüssi

Mariell on elanud mitmes riigis, kuid alates 2009. aastast aina sagedamini Soomaale sattunud  ja lõpuks siia pidama jäänud. Peale metsiku looduse ja vaikuse köitsid Marielli Soomaal elavad kummalised, eluterved inimesed. Kord suurvee ajal siin matku tehes oli tal vaja ruttu üle ujutusala hääletada. Kohalikud arvasid seepeale, et peab minema, jah, aga kui teinekord kiire on, siis tuleb oodata, kuni kiire lihtsalt mööda läheb.

 

Õppinud maastikuökoloogiat ja uurinud lähisarktilisi järvi, on Mariell peale matkamise maiseid asju ka teinud. Pidanud näiteks Muhus Koguva sadamas kohvikut ja loonud sõpradega kohvibrändi Kokomo.

 

Karuskosel teeb Mariell parima meelega korilastöid. Nagu omal ajal talu esimene perenaine Lilli, lõhub ka tema puid, kui vaja, kitib aknaid ja lõikab klaasi.

 
Rene Valner

Rene on Soomaal elanud 2000ndate algusest saati. Alguses pidas ta Poe talu Riisa külas ja Soomaa hostelit Jõesuu vana lasteaia ruumides. Kui ta teinekord Karuskosest mööda suusatama juhtus, peatus ta ikka toona siin elanud ukrainlasest liblikateadlase Alexi juures. Mõnus oli siis vanas talumajas teed juua ja vana hea habemikuga lugusid rääkida.

 

Rene on veetnud nii palju aega Soomaa rabades, metsades ja jõgedel, et vanad rajad, püsielupaigad või talukohtade ja jõgede käekäik on talle hästi teada. Ühel talvel näiteks puhastasid nad sõpradega 40 kilomeetrit taliteed ümber Kuresoo. Kolm aastat on matkahooaja lõppedes koos sõpradega puhastatud Soomaa jõgesid prügist. 

 

Tegelikult on Rene arhitekt ja kuldsete kätega leiutaja. Ei ole Karuskosel tööd, mida ta teha ei oskaks või ei tahaks.

 

 

Mariell Jüssi & Rene Valner

info@karuskose.com

  • facebook
  • flickr